Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele aorta, derulata:

AÓRTĂ, aorte, s. f. Cea mai mare arteră a corpului la vertebrate, care duce sângele oxigenat de la inimă în tot corpul. ◊ (Adjectival) Artera aortă. – Din fr. aorte.

AÓRTĂ s.f. 1. Arteră principală care pleacă din ventriculul stâng al inimii. 2. Vas pulsator cu funcție de inimă, existent la unele animale nevertebrate. [Pron. a-or-. / < fr. aorte, cf. gr. aorte – vână].

AÓRTĂ s. f. 1. arteră principală care pleacă din ventriculul stâng al inimii. 2. vas pulsator cu funcție de inimă, la unele nevertebrate. (< fr., gr. aorte)

AÓRTĂ, aorte, s. f. Cea mai mare arteră a corpului, care duce sângele oxigenat de la inimă în tot corpul. ◊ (Adjectival) Artera aortă.Fr. aorte (< gr.).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

*aórtă f., pl. e (vgr. aorté). Anat. Artera care ĭese din ventriculu stîng al inimiĭ și care e trunchiu comun al tuturor arterelor.

aórtă s. f., g.-d. art. aórtei; pl. aórte

aortă f. artera principală care distribuie sângele roșu în toate părțile corpului.

aorta - Substantiv feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul aortă

aortă - Substantiv feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul aortă

derulata - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul derulat

derulată - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul derulat