Am găsit 18 definiții pentru cuvantul/cuvintele angelică:

ANGELÍCĂ s. f. 1. Plantă erbacee aromatică, cu frunze mari și cu flori alb-verzui, a cărei rădăcină se întrebuințează în farmacie (Angelica archangelica); 2. Băutură alcoolică preparată din această plantă. [Var.: anghelícă s. f.] – Din ngr. anghélika.

ANGELÍCĂ s. f. plantă erbacee aromatică din familia umbeliferelor, cu tulpina ramificată și groasă la bază. (< fr. amgélique)

ANGELÍCĂ s.f. Plantă aromatică din familia umbeliferelor, cu tulpina ramificată și groasă la bază. [< fr. angélique].

angelícă (angelíci), s. f. – Plantă (Archangelica officinalis). – Var. anghelică, anghelină. Lat. angelica (sec. XIX); var. din ngr. ἀγγέλιϰα (Candrea). Din aceeași familie face parte angelic, adj., din fr. angélique, it. angelico.
Sursa: Dicționarul etimologic român

angelícă / anghelícă s. f., g.-d. art. angelícii / anghelícii

angelícă s. f., pl. angelice
Sursa: Dictionnaire morphologique de la langue roumaine

angelícă/anghelícă s. f., g.-d. art. angelícii/anghelícii

angelică (anghelică) f. buruiană sălbatică cu flori alb-verzui și cu frunzele mari (Angelica).

ANGELÍCĂ s. f. 1. Plantă erbacee aromatică, cu frunze mari și cu flori albe-verzui, a cărei rădăcină se folosește în industria farmaceutică; angelină (Angelica archangelica). 2. Băutură alcoolică preparată din această plantă. [Var.: anghelícă s.f] – Din ngr. anghélika.

Sursa: Dicționarul etimologic român

angelícă / anghelícă s. f., g.-d. art. angelícii / anghelícii

angelícă s. f., pl. angelice
Sursa: Dictionnaire morphologique de la langue roumaine