Cautam colaborator matematica

Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele albiță:

ALBÍȚĂ, albițe, s. f. 1. (Iht.) Obleț. 2. Nume dat mai multor plante erbacee cu flori galbene (Alyssum). – Alb + suf. -iță.

ALBÍȚĂ, albițe, s. f. 1. (Iht.) Obleț. 2. Nume dat mai multor plante erbacee cu flori galbene (Alyssum). – Din alb2 + suf. -iță.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

albíță f., pl. e (d. alb). Disculeț, o mică plantă erbacee cruciferă, cu florĭ galbene și apoĭ albe care crește pin [!] locurĭ aride (alyssum calycinum).

albíță s. f., g.-d. art. albíței; pl. albíțe

albiță f. plantă ce crește prin câmpii sterile și locuri pietroase (Alyssum).

ALBÍȚĂ, albițe, s. f. 1. (Iht.) Obleț. 2. Nume dat mai multor plante erbacee cu flori galbene (Alyssum).Alb + suf. -iță.

albita - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul albit

albită - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul albit