Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele agro:

AGRO- Element de compunere însemnând „agricol”, „agricultură”, care servește la formarea unor substantive sau adjective. – Din fr. agro-.

AGRO-/AGRI- elem. „agricol, agricultură”. (< fr. agro-, agri-, cf. lat. ager, agri, gr. agros = ogor)

AGRO- Element prim de compunere savantă cu semnificația „agricol”, „de agricultură”. [Var. agri-. / < fr. agro-, cf. lat. ager, -gri – ogor].

AGRO- Element de compunere însemnând „agricol”, „agricultură”, care servește la formarea unor substantive ca: agrobiolog, agrochimie etc., sau adjective ca: agrotehnic, agrozootehnic etc. – Fr. agro- (< gr.).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne