Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele agonale:

AGONÁLE s. f. pl. Întreceri atletice la vechii greci. ♦ (La romani) Serbări în cinstea zeului Ianus. – Din lat. agonalia.

AGONÁLE s. f. pl. 1. întreceri atletice la vechii greci. 2. serbări romane în cinstea zeului Ianus. (< lat. agonalia)

AGONÁLE s.f.pl. Întreceri atletice la vechii greci. ♦ (La romani) Serbări în cinstea zeului Ianus. [< lat. agonalia].

agonále s. f. pl.

agonale - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul agonal

agonale - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul agonal

agonale - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul agonal