Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele aerodinamică:

AERODINÁMICĂ s.f. Ramură a mecanicii care studiază mișcarea corpurilor într-un mediu gazos (mai ales mișcarea corpurilor solide în aer). [< fr. aérodynamique, cf. gr. aer – aer, dynamis – forță].

AERODINÁMICĂ s. f. Ramură a mecanicii fluidelor, care se ocupă cu studiul mișcării corpurilor într-un mediu gazos.- Fr. aérodynamique.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

aerodinámică s. f., g.-d. art. aerodinámicii

AERODINÁMICĂ S. f. sg. Ramură a mecanicii fluidelor, care se ocupă cu studiul mișcării corpurilor într-un mediu gazos, în special cu mișcarea corpurilor solide în aer.
Sursa: Dicționarul limbii române literare contemporane

aerodinamica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul aerodinamic

aerodinamică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul aerodinamic