Am găsit 11 definiții pentru cuvantul/cuvintele Nodul, iodofil:

IODOFÍL, -Ă adj. care prezintă iodofilie. (< fr. iodophile)

NODÚL, noduli, s. m. 1. Umflătură de mici dimensiuni și bine circumscrisă, care apare în diverse părți ale corpului, însoțind adesea unele boli cronice. 2. (Geol.) Mică masă de piatră cuprinsă într-o zonă mai puțin dură. [Pl. și: (n.) nodule] – Din fr. nodule, lat. nodulus.

NODÚL s.m. Umflătură mică anormală (la animale sau plante). [< fr. nodule, cf. lat. nodulus – nod].

NODÚL s. m. 1. mică umflătură care apare în diferite regiuni ale corpului, în unele boli cronice. 2. (geol.) concrețiune de piatră într-o zonă mai puțin dură. (< fr. nodule, lat. nodulus)

nodúl s. m., pl. nodúli

nodúl s. m., pl. nodúli

nodul - Substantiv neutru, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul nod