Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele Incheiere, finala, (dezinvestire):

FINÁLĂ s.f. 1. Întâlnire care constituie sfârșitul decisiv al unei competiții. 2. Ornament tipografic așezat la sfârșitul unui capitol. [Var. final s.n. / < fr. final, it. finale].

finálă s. f., g.-d. art. finálei; pl. finále

finală f. Gram. silaba finală a unei vorbe.

ÎNCHEIÉRE, încheieri, s. f. Acțiunea de a (se) încheia și rezultatul ei ♦ Epilog. ♦ Încheiere judecătorească = act al instanței judecătorești în care sunt consemnate dispozițiile luate de aceasta în cursul procesului. – V. încheia.

încheĭére f. Acțiunea de a încheĭa. Concluziune, rezultat.

încheiére s. f., g.-d. art. încheiérii; pl. încheiéri

încheiere f. acțiunea de a încheia și rezultatul ei: concluziune.

ÎNCHEIÉRE, încheieri, s. f. Acțiunea de a (se) încheia și rezultatul ei. ♦ Epilog. ♦ Încheiere judecătorească = înscris constatator al măsurilor luate de un organ de jurisdicție, la diferite termene fixate în cursul unui litigiu. – V. încheia.

finala - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul final

finală - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul final

încheiere - Verb, Infinitiv lung - pentru cuvantul încheia

încheiere - Substantiv feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul încheiere