Am găsit o definiție pentru cuvantul/cuvintele Fermi:

FERMI, Enrico (1901-1954), fizician italian. Stabilit în S.U.A. (1939). Prof. univ. la Roma și la Univ. Columbia. Contribuții în fizica nucleară, la studiul radioactivității și în mecanica cuantică (statistica F.-Dirac). În 1934 a efectuat experiențe de bombardare a nucleelor elementelor grele cu neutroni – primele cercetări în domeniul fisiunii nucleare. A condus lucrările de construcție a primului reactor nuclear la Univ. din Chicago, realizând (2 dec. 1942) prima reacție nucleară în lanț controlată. A dezvoltat teoria matematică a emisiei neutrinice, a studiat reacțiile pion-nucleon și a participat (Los Alamos) la construcția bombei atomice. Numele său a fost atribuit elementului transuranic – fermiu. Premiul Nobel pentru fizică (1938). M. de onoare al Acad. Române (1938).
Sursa: Dicționar enciclopedic

fermi - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul ferm

fermi - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul ferm