Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele Erbicid, postemergent:

ERBICÍD, erbicide, s. n. Substanță chimică care distruge buruienile dăunătoare agriculturii. – Din fr. herbicide.

ERBICÍD, -Ă adj., s. n. (substanță) care distruge buruienile din culturi. (< fr. herbicide)

ERBICÍD, -Ă adj., s.n. (Substanță) care distruge ierburile dăunătoare pentru agricultură. [Var. ierbicid, -ă adj., s.n. / < fr. herbicide, cf. lat. herba – iarbă, caedere – a ucide].

erbicíd s. n., pl. erbicíde

ERBICÍD, erbicide, s. n. Substanță chimică folosită pentru distrugerea buruienilor dăunătoare agriculturii. – Din fr. herbicide.

erbicid - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul erbicid

erbicid - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul erbicid