Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele Dismicrobism, intestinal:

INTESTINÁL, -Ă, intestinali, -e, adj. Care aparține intestinului1, care se referă la intestin1, care se produce sau se află în intestin1; enteric. – Din fr. intestinal.

INTESTINÁL, -Ă adj. Referitor la intestin, al intestinului; enteric. [< fr. intestinal].

*intestinál, -ă adj. (d. intestin; fr. intestinal). Al intestinelor, de la intestine: canalu intestinal. Vermĭ [!] intestinalĭ, care trăĭesc în intestine, ca limbriciĭ.

intestinál adj. m., pl. intestináli; f. intestinálă, pl. intestinále

intestinal a. ce ține de intestine: canal intestinal.

intestinal - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul intestinal

intestinal - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul intestinal