Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele Despartit, opusul, lui:

DESPĂRȚÍT1 s. n. Despărțire (1). ◊ Despărțitul oilor = desfacerea tovărășiei de stână, toamna, când se împart proprietarilor oile și produsele lor. – V. despărți.

DESPĂRȚÍT2, -Ă, despărțiți, -te, adj. 1. Separat (unul de altul). 2. Divorțat. 3. Fără legătură, izolat (de ceilalți). 4. (Înv.) Deosebit, diferit. – V. despărți.

despărțít s. n.

luĭ, V. ĭel.

lui1 art. hot. g.-d. sg. (lui Ion, lui Lili, lui gură-cască)

lui2 pr. v. el