Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele Agricola:

AGRICOLA (Iulius Agricola, Cneus) (40-93), general și om politic roman. În urma unor campanii grele a învins triburile băștinașe ale Britanniei al cărei guvernator a devenit (78-84). Socrul istoricului Tacitus, care-i dedică o biografie.
Sursa: Dicționar enciclopedic

AGRICOLA (pe numele adevărat Georg Bauer) (1494-1555), savant german, originar din Saxonia. Studii sistematice privind clasificarea minereurilor, mineritului și metalurgia („De re metalica”). Considerat părintele mineralogiei.
Sursa: Dicționar enciclopedic

AGRICOLA, Mikael (c. 1510-1557), umanist finlandez. Episcop de Turku, inițiator al Reformei în patria sa, autor al unui „Abecedar” și al unei traduceri a „Noului Testament”.
Sursa: Dicționar enciclopedic

AGRICOLA, Johann (c. 1494-1566), reformator luteran german. A publicat prima colecție de proverbe germane.
Sursa: Dicționar enciclopedic

Agricola m. general roman, socrul istoricului Țacit, termină cucerirea Britaniei Mari (37-93).

agricola - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul agricol

agricolă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul agricol