Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele șotron:

ȘOTRÓN, șotroane, s. n. Joc de copii în care jucătorii lovesc cu piciorul o pietricică, făcând-o să treacă printr-o serie de pătrate desenate pe pământ. [Var.: șodrón s. n.] – Cf. fr. chaudron „căldare”.

șotrón, V. șodron.

!șotrón (șo-tron) s. n., pl. șotroáne

șotron n. joc între doi băieți pe un rectangul împărțit în 9 diviziuni. [Din fr. chaudron, nume de joc de acelaș fel].

ȘOTRÓN, șotroane, s. n. Joc de copii în care aceștia sar într-un picior lovind o pietricică pentru a o deplasa printr-o serie de pătrate desenate pe asfalt. [Var.: șodrón s. n.] – Cf. fr. chaudron „căldare”.