Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele șchiopăta:

ȘCHIOPĂTÁ, șchiopătez, vb. I. Intranz. 1. A umbla sprijinindu-se mai mult pe un picior decât pe celălalt (sau pe celelalte); a umbla ca un șchiop; a șchiopa. 2. Fig. (Fam.) A nu se desfășura în mod normal, a nu funcționa bine, a se poticni. – Lat. *excloppitare.

șchiopătá vb., ind. prez. pers. 1 șchiopătez (șchioapăt)
Sursa: Dictionnaire morphologique de la langue roumaine

șchiopăta, șchiopătez v. i. a nu se desfășura în mod normal, a nu funcționa bine
Sursa: Dicționar de argou al limbii române

!șchiopătá (a ~) vb., ind. prez. 3 șchioápătă/șchiopăteáză; conj. prez. 3 să șchioápete/să șchiopătéze

șchiopătà v. 1. a umbla ca un șchiop; 2. fig. a fi defectuos: acest raționament șchioapătă.

ȘCHIOPĂTÁ, schioápăt, vb. I. Intranz. 1. A umbla sprijinindu-se mai mult pe un picior decât pe celălalt (sau pe celelalte); a umbla ca un șchiop; a șchiopa. 2. Fig. (Fam.) A nu se desfășura în mod normal, a nu funcționa bine, a se poticni. [Prez. ind. și: șchiopătez] – Lat *excloppitare.

șchiopata - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul șchiopat

șchiopată - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul șchiopat