a vlăgui - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a vlăgui
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a vlăguivlăguirevlăguindvlăguitde vlăguit

Moduri predicative pentru verbul a vlăgui
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularvlăguiescvlăguiamvlăguiiam vlăguitvlăguisemvoi vlăguivoi fi vlăguit
Persoana a II-a/Singularvlăguieștivlăguiaivlăguișiai vlăguitvlăguiseșivei vlăguivei fi vlăguit
Persoana a III-a/Singularvlăguieștevlăguiavlăguia vlăguitvlăguiseva vlăguiva fi vlăguit
Persoana I/Pluralvlăguimvlăguiamvlăguirămam vlăguitvlăguiserămvom vlăguivom fi vlăguit
Persoana a II-a/Pluralvlăguițivlăguiațivlăguirățiați vlăguitvlăguiserățiveți vlăguiveți fi vlăguit
Persoana a III-a/Pluralvlăguiescvlăguiauvlăguirăau vlăguitvlăguiserăvor vlăguivor fi vlăguit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularvlăguiescsă fi vlăguitvlăguiaș fi vlăguit
Persoana a II-a/Singularvlăguieștisă fi vlăguitai vlăguiai fi vlăguitvlăguiește
Persoana a III-a/Singularvlăguiascăsă fi vlăguitar vlăguiar fi vlăguit
Persoana I/Pluralvlăguimsă fi vlăguitam vlăguiam fi vlăguit
Persoana a II-a/Pluralvlăguițisă fi vlăguitați vlăguiați fi vlăguitvlăguiți
Persoana a III-a/Pluralvlăguiascăsă fi vlăguitar vlăguiar fi vlăguit