a sfâșia - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a sfâșia
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a sfâșiasfâșieresfâșiindsfâșiatde sfâșiat

Moduri predicative pentru verbul a sfâșia
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularsfâșiisfâșiamsfâșiaiam sfâșiatsfâșiasemvoi sfâșiavoi fi sfâșiat
Persoana a II-a/Singularsfâșiisfâșiaisfâșiașiai sfâșiatsfâșiaseșivei sfâșiavei fi sfâșiat
Persoana a III-a/Singularsfâșiesfâșiasfâșiea sfâșiatsfâșiaseva sfâșiava fi sfâșiat
Persoana I/Pluralsfâșiemsfâșiamsfâșiarămam sfâșiatsfâșiaserămvom sfâșiavom fi sfâșiat
Persoana a II-a/Pluralsfâșiațisfâșiațisfâșiarățiați sfâșiatsfâșiaserățiveți sfâșiaveți fi sfâșiat
Persoana a III-a/Pluralsfâșiesfâșiausfâșiarăau sfâșiatsfâșiaserăvor sfâșiavor fi sfâșiat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsfâșiisă fi sfâșiatsfâșiaaș fi sfâșiat
Persoana a II-a/Singularsfâșiisă fi sfâșiatai sfâșiaai fi sfâșiatsfâșie
Persoana a III-a/Singularsfâșiesă fi sfâșiatar sfâșiaar fi sfâșiat
Persoana I/Pluralsfâșiemsă fi sfâșiatam sfâșiaam fi sfâșiat
Persoana a II-a/Pluralsfâșiațisă fi sfâșiatați sfâșiaați fi sfâșiatsfâșiați
Persoana a III-a/Pluralsfâșiesă fi sfâșiatar sfâșiaar fi sfâșiat