a rata - Substantiv feminin - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a rata
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a ratăraterateiratade rata

Moduri predicative pentru verbul a rata
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularrateleam ratavoi ratăvoi fi rata
Persoana a II-a/Singularratelorai ratavei ratăvei fi rata
Persoana a III-a/Singularratăa ratava ratăva fi rata
Persoana I/Pluralrateloram ratavom ratăvom fi rata
Persoana a II-a/Pluralați rataveți ratăveți fi rata
Persoana a III-a/Pluralau ratavor ratăvor fi rata
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi rataratăaș fi rata
Persoana a II-a/Singularsă fi rataai ratăai fi ratarate
Persoana a III-a/Singularsă fi rataar ratăar fi rata
Persoana I/Pluralsă fi rataam ratăam fi rata
Persoana a II-a/Pluralsă fi rataați ratăați fi ratarate
Persoana a III-a/Pluralsă fi rataar ratăar fi rata