a mitiza - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a mitiza
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a mitizamitizaremitizândmitizatde mitizat

Moduri predicative pentru verbul a mitiza
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularmitizezmitizammitizaiam mitizatmitizasemvoi mitizavoi fi mitizat
Persoana a II-a/Singularmitizezimitizaimitizașiai mitizatmitizaseșivei mitizavei fi mitizat
Persoana a III-a/Singularmitizeazămitizamitizăa mitizatmitizaseva mitizava fi mitizat
Persoana I/Pluralmitizămmitizammitizarămam mitizatmitizaserămvom mitizavom fi mitizat
Persoana a II-a/Pluralmitizațimitizațimitizarățiați mitizatmitizaserățiveți mitizaveți fi mitizat
Persoana a III-a/Pluralmitizeazămitizaumitizarăau mitizatmitizaserăvor mitizavor fi mitizat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularmitizezsă fi mitizatmitizaaș fi mitizat
Persoana a II-a/Singularmitizezisă fi mitizatai mitizaai fi mitizatmitizează
Persoana a III-a/Singularmitizezesă fi mitizatar mitizaar fi mitizat
Persoana I/Pluralmitizămsă fi mitizatam mitizaam fi mitizat
Persoana a II-a/Pluralmitizațisă fi mitizatați mitizaați fi mitizatmitizați
Persoana a III-a/Pluralmitizezesă fi mitizatar mitizaar fi mitizat