a mie - Substantiv feminin - conjugarea a III-a


Moduri nepredicative pentru verbul a mie
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a miemiimieimiade mia

Moduri predicative pentru verbul a mie
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularmiileam miavoi mievoi fi mia
Persoana a II-a/Singularmiilorai miavei mievei fi mia
Persoana a III-a/Singularmiea miava mieva fi mia
Persoana I/Pluralmiiloram miavom mievom fi mia
Persoana a II-a/Pluralați miaveți mieveți fi mia
Persoana a III-a/Pluralau miavor mievor fi mia
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi miamieaș fi mia
Persoana a II-a/Singularsă fi miaai mieai fi miamii
Persoana a III-a/Singularsă fi miaar miear fi mia
Persoana I/Pluralsă fi miaam mieam fi mia
Persoana a II-a/Pluralsă fi miaați mieați fi miamii
Persoana a III-a/Pluralsă fi miaar miear fi mia