a mameli - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a mameli
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a mamelide

Moduri predicative pentru verbul a mameli
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi mamelivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei mamelivei fi
Persoana a III-a/Singulara va mameliva fi
Persoana I/Pluralam vom mamelivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți mameliveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor mamelivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi mameliaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai mameliai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar mameliar fi
Persoana I/Pluralsă fi am mameliam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați mameliați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar mameliar fi