a lămuri - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a lămuri
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a lămurilămurirelămurindlămuritde lămurit

Moduri predicative pentru verbul a lămuri
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularlămuresclămureamlămuriiam lămuritlămurisemvoi lămurivoi fi lămurit
Persoana a II-a/Singularlămureștilămureailămurișiai lămuritlămuriseșivei lămurivei fi lămurit
Persoana a III-a/Singularlămureștelămurealămuria lămuritlămuriseva lămuriva fi lămurit
Persoana I/Plurallămurimlămureamlămurirămam lămuritlămuriserămvom lămurivom fi lămurit
Persoana a II-a/Plurallămurițilămureațilămurirățiați lămuritlămuriserățiveți lămuriveți fi lămurit
Persoana a III-a/Plurallămuresclămureaulămurirăau lămuritlămuriserăvor lămurivor fi lămurit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularlămurescsă fi lămuritlămuriaș fi lămurit
Persoana a II-a/Singularlămureștisă fi lămuritai lămuriai fi lămuritlămurește
Persoana a III-a/Singularlămureascăsă fi lămuritar lămuriar fi lămurit
Persoana I/Plurallămurimsă fi lămuritam lămuriam fi lămurit
Persoana a II-a/Plurallămurițisă fi lămuritați lămuriați fi lămuritlămuriți
Persoana a III-a/Plurallămureascăsă fi lămuritar lămuriar fi lămurit