a jura - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a jura
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a jurajurarejurândjuratde jurat

Moduri predicative pentru verbul a jura
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularjurjuramjuraiam juratjurasemvoi juravoi fi jurat
Persoana a II-a/Singularjurijuraijurașiai juratjuraseșivei juravei fi jurat
Persoana a III-a/Singularjurăjurajurăa juratjuraseva jurava fi jurat
Persoana I/Pluraljurămjuramjurarămam juratjuraserămvom juravom fi jurat
Persoana a II-a/Pluraljurațijurațijurarățiați juratjuraserățiveți juraveți fi jurat
Persoana a III-a/Pluraljurăjuraujurarăau juratjuraserăvor juravor fi jurat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularjursă fi juratjuraaș fi jurat
Persoana a II-a/Singularjurisă fi juratai juraai fi juratjură
Persoana a III-a/Singularjuresă fi juratar juraar fi jurat
Persoana I/Pluraljurămsă fi juratam juraam fi jurat
Persoana a II-a/Pluraljurațisă fi juratați juraați fi juratjurați
Persoana a III-a/Pluraljuresă fi juratar juraar fi jurat