a izbi - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a izbi
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a izbiizbireizbindizbitde izbit

Moduri predicative pentru verbul a izbi
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularizbescizbeamizbiiam izbitizbisemvoi izbivoi fi izbit
Persoana a II-a/Singularizbeștiizbeaiizbișiai izbitizbiseșivei izbivei fi izbit
Persoana a III-a/Singularizbeșteizbeaizbia izbitizbiseva izbiva fi izbit
Persoana I/Pluralizbimizbeamizbirămam izbitizbiserămvom izbivom fi izbit
Persoana a II-a/Pluralizbițiizbeațiizbirățiați izbitizbiserățiveți izbiveți fi izbit
Persoana a III-a/Pluralizbescizbeauizbirăau izbitizbiserăvor izbivor fi izbit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularizbescsă fi izbitizbiaș fi izbit
Persoana a II-a/Singularizbeștisă fi izbitai izbiai fi izbitizbește
Persoana a III-a/Singularizbeascăsă fi izbitar izbiar fi izbit
Persoana I/Pluralizbimsă fi izbitam izbiam fi izbit
Persoana a II-a/Pluralizbițisă fi izbitați izbiați fi izbitizbiți
Persoana a III-a/Pluralizbeascăsă fi izbitar izbiar fi izbit