a innabusi - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a innabusi
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a înnăbușiînnăbușireînnăbușindînnăbușitde înnăbușit

Moduri predicative pentru verbul a innabusi
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularînnăbușînnăbușeamînnăbușiiam înnăbușitînnăbușisemvoi înnăbușivoi fi înnăbușit
Persoana a II-a/Singularînnăbușiînnăbușeaiînnăbușișiai înnăbușitînnăbușiseșivei înnăbușivei fi înnăbușit
Persoana a III-a/Singularînnăbușăînnăbușeaînnăbușia înnăbușitînnăbușiseva înnăbușiva fi înnăbușit
Persoana I/Pluralînnăbușimînnăbușeamînnăbușirămam înnăbușitînnăbușiserămvom înnăbușivom fi înnăbușit
Persoana a II-a/Pluralînnăbușițiînnăbușeațiînnăbușirățiați înnăbușitînnăbușiserățiveți înnăbușiveți fi înnăbușit
Persoana a III-a/Pluralînnăbușăînnăbușeauînnăbușirăau înnăbușitînnăbușiserăvor înnăbușivor fi înnăbușit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularînnăbușsă fi înnăbușitînnăbușiaș fi înnăbușit
Persoana a II-a/Singularînnăbușisă fi înnăbușitai înnăbușiai fi înnăbușitînnăbușă
Persoana a III-a/Singularînnăbușesă fi înnăbușitar înnăbușiar fi înnăbușit
Persoana I/Pluralînnăbușimsă fi înnăbușitam înnăbușiam fi înnăbușit
Persoana a II-a/Pluralînnăbușițisă fi înnăbușitați înnăbușiați fi înnăbușitînnăbușiți
Persoana a III-a/Pluralînnăbușesă fi înnăbușitar înnăbușiar fi înnăbușit