a inerva - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a inerva
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a inervainervareinervândinervatde inervat

Moduri predicative pentru verbul a inerva
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam inervatvoi inervavoi fi inervat
Persoana a II-a/Singularai inervatvei inervavei fi inervat
Persoana a III-a/Singularinerveazăinervainervăa inervatinervaseva inervava fi inervat
Persoana I/Pluralam inervatvom inervavom fi inervat
Persoana a II-a/Pluralați inervatveți inervaveți fi inervat
Persoana a III-a/Pluralinerveazăinervauinervarăau inervatinervaserăvor inervavor fi inervat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi inervatinervaaș fi inervat
Persoana a II-a/Singularsă fi inervatai inervaai fi inervat
Persoana a III-a/Singularinervezesă fi inervatar inervaar fi inervat
Persoana I/Pluralsă fi inervatam inervaam fi inervat
Persoana a II-a/Pluralsă fi inervatați inervaați fi inervat
Persoana a III-a/Pluralinervezesă fi inervatar inervaar fi inervat