a indigena - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a indigena
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a indigenaindigenareindigenândindigenatde indigenat

Moduri predicative pentru verbul a indigena
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularindigenezindigenamindigenaiam indigenatindigenasemvoi indigenavoi fi indigenat
Persoana a II-a/Singularindigeneziindigenaiindigenașiai indigenatindigenaseșivei indigenavei fi indigenat
Persoana a III-a/Singularindigeneazăindigenaindigenăa indigenatindigenaseva indigenava fi indigenat
Persoana I/Pluralindigenămindigenamindigenarămam indigenatindigenaserămvom indigenavom fi indigenat
Persoana a II-a/Pluralindigenațiindigenațiindigenarățiați indigenatindigenaserățiveți indigenaveți fi indigenat
Persoana a III-a/Pluralindigeneazăindigenauindigenarăau indigenatindigenaserăvor indigenavor fi indigenat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularindigenezsă fi indigenatindigenaaș fi indigenat
Persoana a II-a/Singularindigenezisă fi indigenatai indigenaai fi indigenatindigenează
Persoana a III-a/Singularindigenezesă fi indigenatar indigenaar fi indigenat
Persoana I/Pluralindigenămsă fi indigenatam indigenaam fi indigenat
Persoana a II-a/Pluralindigenațisă fi indigenatați indigenaați fi indigenatindigenați
Persoana a III-a/Pluralindigenezesă fi indigenatar indigenaar fi indigenat