a iluzie - Substantiv feminin - conjugarea a III-a


Moduri nepredicative pentru verbul a iluzie
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a iluzieiluziiiluzieiiluziade iluzia

Moduri predicative pentru verbul a iluzie
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulariluziileam iluziavoi iluzievoi fi iluzia
Persoana a II-a/Singulariluziilorai iluziavei iluzievei fi iluzia
Persoana a III-a/Singulariluziea iluziava iluzieva fi iluzia
Persoana I/Pluraliluziiloram iluziavom iluzievom fi iluzia
Persoana a II-a/Pluralați iluziaveți iluzieveți fi iluzia
Persoana a III-a/Pluralau iluziavor iluzievor fi iluzia
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi iluziailuzieaș fi iluzia
Persoana a II-a/Singularsă fi iluziaai iluzieai fi iluziailuzii
Persoana a III-a/Singularsă fi iluziaar iluziear fi iluzia
Persoana I/Pluralsă fi iluziaam iluzieam fi iluzia
Persoana a II-a/Pluralsă fi iluziaați iluzieați fi iluziailuzii
Persoana a III-a/Pluralsă fi iluziaar iluziear fi iluzia