a ierta - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a ierta
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a iertaiertareiertândiertatde iertat

Moduri predicative pentru verbul a ierta
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulariertiertamiertaiam iertatiertasemvoi iertavoi fi iertat
Persoana a II-a/Singularierțiiertaiiertașiai iertatiertaseșivei iertavei fi iertat
Persoana a III-a/Singulariartăiertaiertăa iertatiertaseva iertava fi iertat
Persoana I/Pluraliertămiertamiertarămam iertatiertaserămvom iertavom fi iertat
Persoana a II-a/Pluraliertațiiertațiiertarățiați iertatiertaserățiveți iertaveți fi iertat
Persoana a III-a/Pluraliartăiertauiertarăau iertatiertaserăvor iertavor fi iertat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singulariertsă fi iertatiertaaș fi iertat
Persoana a II-a/Singularierțisă fi iertatai iertaai fi iertatiartă
Persoana a III-a/Singulariertesă fi iertatar iertaar fi iertat
Persoana I/Pluraliertămsă fi iertatam iertaam fi iertat
Persoana a II-a/Pluraliertațisă fi iertatați iertaați fi iertatiertați
Persoana a III-a/Pluraliertesă fi iertatar iertaar fi iertat