a iată - Invariabil


Moduri nepredicative pentru verbul a iată
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a iatăde

Moduri predicative pentru verbul a iată
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi iatăvoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei iatăvei fi
Persoana a III-a/Singulara va iatăva fi
Persoana I/Pluralam vom iatăvom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți iatăveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor iatăvor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi iatăaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai iatăai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar iatăar fi
Persoana I/Pluralsă fi am iatăam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați iatăați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar iatăar fi