a iți - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a iți
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a ițiițireițindițitde ițit

Moduri predicative pentru verbul a iți
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularițescițeamițiiam ițitițisemvoi ițivoi fi ițit
Persoana a II-a/Singularițeștiițeaiițișiai ițitițiseșivei ițivei fi ițit
Persoana a III-a/Singularițeșteițeaiția ițitițiseva ițiva fi ițit
Persoana I/Pluralițimițeamițirămam ițitițiserămvom ițivom fi ițit
Persoana a II-a/Pluralițițiițeațiițirățiați ițitițiserățiveți ițiveți fi ițit
Persoana a III-a/Pluralițescițeauițirăau ițitițiserăvor ițivor fi ițit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularițescsă fi ițitițiaș fi ițit
Persoana a II-a/Singularițeștisă fi ițitai ițiai fi ițitițește
Persoana a III-a/Singularițeascăsă fi ițitar ițiar fi ițit
Persoana I/Pluralițimsă fi ițitam ițiam fi ițit
Persoana a II-a/Pluralițițisă fi ițitați ițiați fi ițitițiți
Persoana a III-a/Pluralițeascăsă fi ițitar ițiar fi ițit