a hăimăni - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a hăimăni
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a hăimănihăimănirehăimănindhăimănitde hăimănit

Moduri predicative pentru verbul a hăimăni
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularhăimăneschăimăneamhăimăniiam hăimănithăimănisemvoi hăimănivoi fi hăimănit
Persoana a II-a/Singularhăimăneștihăimăneaihăimănișiai hăimănithăimăniseșivei hăimănivei fi hăimănit
Persoana a III-a/Singularhăimăneștehăimăneahăimănia hăimănithăimăniseva hăimăniva fi hăimănit
Persoana I/Pluralhăimănimhăimăneamhăimănirămam hăimănithăimăniserămvom hăimănivom fi hăimănit
Persoana a II-a/Pluralhăimănițihăimăneațihăimănirățiați hăimănithăimăniserățiveți hăimăniveți fi hăimănit
Persoana a III-a/Pluralhăimăneschăimăneauhăimănirăau hăimănithăimăniserăvor hăimănivor fi hăimănit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularhăimănescsă fi hăimănithăimăniaș fi hăimănit
Persoana a II-a/Singularhăimăneștisă fi hăimănitai hăimăniai fi hăimănithăimănește
Persoana a III-a/Singularhăimăneascăsă fi hăimănitar hăimăniar fi hăimănit
Persoana I/Pluralhăimănimsă fi hăimănitam hăimăniam fi hăimănit
Persoana a II-a/Pluralhăimănițisă fi hăimănitați hăimăniați fi hăimănithăimăniți
Persoana a III-a/Pluralhăimăneascăsă fi hăimănitar hăimăniar fi hăimănit