a grojdi - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a grojdi
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a grojdide

Moduri predicative pentru verbul a grojdi
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi grojdivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei grojdivei fi
Persoana a III-a/Singulara va grojdiva fi
Persoana I/Pluralam vom grojdivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți grojdiveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor grojdivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi grojdiaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai grojdiai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar grojdiar fi
Persoana I/Pluralsă fi am grojdiam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați grojdiați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar grojdiar fi