a ghiosoli - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a ghiosoli
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a ghiosolide

Moduri predicative pentru verbul a ghiosoli
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi ghiosolivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei ghiosolivei fi
Persoana a III-a/Singulara va ghiosoliva fi
Persoana I/Pluralam vom ghiosolivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți ghiosoliveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor ghiosolivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi ghiosoliaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai ghiosoliai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar ghiosoliar fi
Persoana I/Pluralsă fi am ghiosoliam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați ghiosoliați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar ghiosoliar fi