a ghici - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a ghici
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a ghicighicireghicindghicitde ghicit

Moduri predicative pentru verbul a ghici
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularghicescghiceamghiciiam ghicitghicisemvoi ghicivoi fi ghicit
Persoana a II-a/Singularghiceștighiceaighicișiai ghicitghiciseșivei ghicivei fi ghicit
Persoana a III-a/Singularghiceșteghiceaghicia ghicitghiciseva ghiciva fi ghicit
Persoana I/Pluralghicimghiceamghicirămam ghicitghiciserămvom ghicivom fi ghicit
Persoana a II-a/Pluralghicițighiceațighicirățiați ghicitghiciserățiveți ghiciveți fi ghicit
Persoana a III-a/Pluralghicescghiceaughicirăau ghicitghiciserăvor ghicivor fi ghicit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularghicescsă fi ghicitghiciaș fi ghicit
Persoana a II-a/Singularghiceștisă fi ghicitai ghiciai fi ghicitghicește
Persoana a III-a/Singularghiceascăsă fi ghicitar ghiciar fi ghicit
Persoana I/Pluralghicimsă fi ghicitam ghiciam fi ghicit
Persoana a II-a/Pluralghicițisă fi ghicitați ghiciați fi ghicitghiciți
Persoana a III-a/Pluralghiceascăsă fi ghicitar ghiciar fi ghicit