a garda - Substantiv feminin - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a garda
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a gardăgărzigărziigardade garda

Moduri predicative pentru verbul a garda
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulargărzileam gardavoi gardăvoi fi garda
Persoana a II-a/Singulargărzilorai gardavei gardăvei fi garda
Persoana a III-a/Singulargardăa gardava gardăva fi garda
Persoana I/Pluralgărziloram gardavom gardăvom fi garda
Persoana a II-a/Pluralați gardaveți gardăveți fi garda
Persoana a III-a/Pluralau gardavor gardăvor fi garda
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi gardagardăaș fi garda
Persoana a II-a/Singularsă fi gardaai gardăai fi gardagărzi
Persoana a III-a/Singularsă fi gardaar gardăar fi garda
Persoana I/Pluralsă fi gardaam gardăam fi garda
Persoana a II-a/Pluralsă fi gardaați gardăați fi gardagărzi
Persoana a III-a/Pluralsă fi gardaar gardăar fi garda