Cautam colaborator matematica

a fagadui - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a fagadui
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a făgăduifăgăduirefăgăduindfăgăduitde făgăduit

Moduri predicative pentru verbul a fagadui
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularfăgăduiescfăgăduiamfăgăduiiam făgăduitfăgăduisemvoi făgăduivoi fi făgăduit
Persoana a II-a/Singularfăgăduieștifăgăduiaifăgăduișiai făgăduitfăgăduiseșivei făgăduivei fi făgăduit
Persoana a III-a/Singularfăgăduieștefăgăduiafăgăduia făgăduitfăgăduiseva făgăduiva fi făgăduit
Persoana I/Pluralfăgăduimfăgăduiamfăgăduirămam făgăduitfăgăduiserămvom făgăduivom fi făgăduit
Persoana a II-a/Pluralfăgăduițifăgăduiațifăgăduirățiați făgăduitfăgăduiserățiveți făgăduiveți fi făgăduit
Persoana a III-a/Pluralfăgăduiescfăgăduiaufăgăduirăau făgăduitfăgăduiserăvor făgăduivor fi făgăduit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularfăgăduiescsă fi făgăduitfăgăduiaș fi făgăduit
Persoana a II-a/Singularfăgăduieștisă fi făgăduitai făgăduiai fi făgăduitfăgăduiește
Persoana a III-a/Singularfăgăduiascăsă fi făgăduitar făgăduiar fi făgăduit
Persoana I/Pluralfăgăduimsă fi făgăduitam făgăduiam fi făgăduit
Persoana a II-a/Pluralfăgăduițisă fi făgăduitați făgăduiați fi făgăduitfăgăduiți
Persoana a III-a/Pluralfăgăduiascăsă fi făgăduitar făgăduiar fi făgăduit