a fărâmița - Substantiv feminin - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a fărâmița
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a fărâmițăfărâmițefărâmițeifărâmițade fărâmița

Moduri predicative pentru verbul a fărâmița
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularfărâmițeleam fărâmițavoi fărâmițăvoi fi fărâmița
Persoana a II-a/Singularfărâmițelorai fărâmițavei fărâmițăvei fi fărâmița
Persoana a III-a/Singularfărâmițăa fărâmițava fărâmițăva fi fărâmița
Persoana I/Pluralfărâmițeloram fărâmițavom fărâmițăvom fi fărâmița
Persoana a II-a/Pluralați fărâmițaveți fărâmițăveți fi fărâmița
Persoana a III-a/Pluralau fărâmițavor fărâmițăvor fi fărâmița
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi fărâmițafărâmițăaș fi fărâmița
Persoana a II-a/Singularsă fi fărâmițaai fărâmițăai fi fărâmițafărâmițe
Persoana a III-a/Singularsă fi fărâmițaar fărâmițăar fi fărâmița
Persoana I/Pluralsă fi fărâmițaam fărâmițăam fi fărâmița
Persoana a II-a/Pluralsă fi fărâmițaați fărâmițăați fi fărâmițafărâmițe
Persoana a III-a/Pluralsă fi fărâmițaar fărâmițăar fi fărâmița