a drăcui - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a drăcui
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a drăcuidrăcuiredrăcuinddrăcuitde drăcuit

Moduri predicative pentru verbul a drăcui
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulardrăcuidrăcuiamdrăcuiiam drăcuitdrăcuisemvoi drăcuivoi fi drăcuit
Persoana a II-a/Singulardrăcuidrăcuiaidrăcuișiai drăcuitdrăcuiseșivei drăcuivei fi drăcuit
Persoana a III-a/Singulardrăcuiedrăcuiadrăcuia drăcuitdrăcuiseva drăcuiva fi drăcuit
Persoana I/Pluraldrăcuimdrăcuiamdrăcuirămam drăcuitdrăcuiserămvom drăcuivom fi drăcuit
Persoana a II-a/Pluraldrăcuițidrăcuiațidrăcuirățiați drăcuitdrăcuiserățiveți drăcuiveți fi drăcuit
Persoana a III-a/Pluraldrăcuiedrăcuiaudrăcuirăau drăcuitdrăcuiserăvor drăcuivor fi drăcuit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singulardrăcuisă fi drăcuitdrăcuiaș fi drăcuit
Persoana a II-a/Singulardrăcuisă fi drăcuitai drăcuiai fi drăcuitdrăcuie
Persoana a III-a/Singulardrăcuiesă fi drăcuitar drăcuiar fi drăcuit
Persoana I/Pluraldrăcuimsă fi drăcuitam drăcuiam fi drăcuit
Persoana a II-a/Pluraldrăcuițisă fi drăcuitați drăcuiați fi drăcuitdrăcuiți
Persoana a III-a/Pluraldrăcuiesă fi drăcuitar drăcuiar fi drăcuit