a deșcolariza - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a deșcolariza
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a deșcolarizadeșcolarizaredeșcolarizânddeșcolarizatde deșcolarizat

Moduri predicative pentru verbul a deșcolariza
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulardeșcolarizezdeșcolarizamdeșcolarizaiam deșcolarizatdeșcolarizasemvoi deșcolarizavoi fi deșcolarizat
Persoana a II-a/Singulardeșcolarizezideșcolarizaideșcolarizașiai deșcolarizatdeșcolarizaseșivei deșcolarizavei fi deșcolarizat
Persoana a III-a/Singulardeșcolarizeazădeșcolarizadeșcolarizăa deșcolarizatdeșcolarizaseva deșcolarizava fi deșcolarizat
Persoana I/Pluraldeșcolarizămdeșcolarizamdeșcolarizarămam deșcolarizatdeșcolarizaserămvom deșcolarizavom fi deșcolarizat
Persoana a II-a/Pluraldeșcolarizațideșcolarizațideșcolarizarățiați deșcolarizatdeșcolarizaserățiveți deșcolarizaveți fi deșcolarizat
Persoana a III-a/Pluraldeșcolarizeazădeșcolarizaudeșcolarizarăau deșcolarizatdeșcolarizaserăvor deșcolarizavor fi deșcolarizat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singulardeșcolarizezsă fi deșcolarizatdeșcolarizaaș fi deșcolarizat
Persoana a II-a/Singulardeșcolarizezisă fi deșcolarizatai deșcolarizaai fi deșcolarizatdeșcolarizează
Persoana a III-a/Singulardeșcolarizezesă fi deșcolarizatar deșcolarizaar fi deșcolarizat
Persoana I/Pluraldeșcolarizămsă fi deșcolarizatam deșcolarizaam fi deșcolarizat
Persoana a II-a/Pluraldeșcolarizațisă fi deșcolarizatați deșcolarizaați fi deșcolarizatdeșcolarizați
Persoana a III-a/Pluraldeșcolarizezesă fi deșcolarizatar deșcolarizaar fi deșcolarizat