a cuveni - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a cuveni
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a cuvenicuvenirecuvenindcuvenitde cuvenit

Moduri predicative pentru verbul a cuveni
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam cuvenitvoi cuvenivoi fi cuvenit
Persoana a II-a/Singularai cuvenitvei cuvenivei fi cuvenit
Persoana a III-a/Singularcuvinecuveneacuvenia cuvenitcuveniseva cuveniva fi cuvenit
Persoana I/Pluralam cuvenitvom cuvenivom fi cuvenit
Persoana a II-a/Pluralați cuvenitveți cuveniveți fi cuvenit
Persoana a III-a/Pluralcuvincuveneaucuvenirăau cuvenitcuveniserăvor cuvenivor fi cuvenit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi cuvenitcuveniaș fi cuvenit
Persoana a II-a/Singularsă fi cuvenitai cuveniai fi cuvenit
Persoana a III-a/Singularcuvinăsă fi cuvenitar cuveniar fi cuvenit
Persoana I/Pluralsă fi cuvenitam cuveniam fi cuvenit
Persoana a II-a/Pluralsă fi cuvenitați cuveniați fi cuvenit
Persoana a III-a/Pluralcuvinăsă fi cuvenitar cuveniar fi cuvenit