a cuadrupla - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a cuadrupla
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a cuadruplacuadruplarecuadruplândcuadruplatde cuadruplat

Moduri predicative pentru verbul a cuadrupla
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularcuadruplezcuadruplamcuadruplaiam cuadruplatcuadruplasemvoi cuadruplavoi fi cuadruplat
Persoana a II-a/Singularcuadruplezicuadruplaicuadruplașiai cuadruplatcuadruplaseșivei cuadruplavei fi cuadruplat
Persoana a III-a/Singularcuadrupleazăcuadruplacuadruplăa cuadruplatcuadruplaseva cuadruplava fi cuadruplat
Persoana I/Pluralcuadruplămcuadruplamcuadruplarămam cuadruplatcuadruplaserămvom cuadruplavom fi cuadruplat
Persoana a II-a/Pluralcuadruplațicuadruplațicuadruplarățiați cuadruplatcuadruplaserățiveți cuadruplaveți fi cuadruplat
Persoana a III-a/Pluralcuadrupleazăcuadruplaucuadruplarăau cuadruplatcuadruplaserăvor cuadruplavor fi cuadruplat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularcuadruplezsă fi cuadruplatcuadruplaaș fi cuadruplat
Persoana a II-a/Singularcuadruplezisă fi cuadruplatai cuadruplaai fi cuadruplatcuadruplează
Persoana a III-a/Singularcuadruplezesă fi cuadruplatar cuadruplaar fi cuadruplat
Persoana I/Pluralcuadruplămsă fi cuadruplatam cuadruplaam fi cuadruplat
Persoana a II-a/Pluralcuadruplațisă fi cuadruplatați cuadruplaați fi cuadruplatcuadruplați
Persoana a III-a/Pluralcuadruplezesă fi cuadruplatar cuadruplaar fi cuadruplat