a compensa - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a compensa
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a compensacompensarecompensândcompensatde compensat

Moduri predicative pentru verbul a compensa
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularcompensezcompensamcompensaiam compensatcompensasemvoi compensavoi fi compensat
Persoana a II-a/Singularcompensezicompensaicompensașiai compensatcompensaseșivei compensavei fi compensat
Persoana a III-a/Singularcompenseazăcompensacompensăa compensatcompensaseva compensava fi compensat
Persoana I/Pluralcompensămcompensamcompensarămam compensatcompensaserămvom compensavom fi compensat
Persoana a II-a/Pluralcompensațicompensațicompensarățiați compensatcompensaserățiveți compensaveți fi compensat
Persoana a III-a/Pluralcompenseazăcompensaucompensarăau compensatcompensaserăvor compensavor fi compensat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularcompensezsă fi compensatcompensaaș fi compensat
Persoana a II-a/Singularcompensezisă fi compensatai compensaai fi compensatcompensează
Persoana a III-a/Singularcompensezesă fi compensatar compensaar fi compensat
Persoana I/Pluralcompensămsă fi compensatam compensaam fi compensat
Persoana a II-a/Pluralcompensațisă fi compensatați compensaați fi compensatcompensați
Persoana a III-a/Pluralcompensezesă fi compensatar compensaar fi compensat