a Rasti - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Rasti
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a răstirăstirerăstindrăstitde răstit

Moduri predicative pentru verbul a Rasti
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularrăstescrăsteamrăstiiam răstitrăstisemvoi răstivoi fi răstit
Persoana a II-a/Singularrăsteștirăsteairăstișiai răstitrăstiseșivei răstivei fi răstit
Persoana a III-a/Singularrăsteșterăstearăstia răstitrăstiseva răstiva fi răstit
Persoana I/Pluralrăstimrăsteamrăstirămam răstitrăstiserămvom răstivom fi răstit
Persoana a II-a/Pluralrăstițirăsteațirăstirățiați răstitrăstiserățiveți răstiveți fi răstit
Persoana a III-a/Pluralrăstescrăsteaurăstirăau răstitrăstiserăvor răstivor fi răstit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularrăstescsă fi răstitrăstiaș fi răstit
Persoana a II-a/Singularrăsteștisă fi răstitai răstiai fi răstitrăstește
Persoana a III-a/Singularrăsteascăsă fi răstitar răstiar fi răstit
Persoana I/Pluralrăstimsă fi răstitam răstiam fi răstit
Persoana a II-a/Pluralrăstițisă fi răstitați răstiați fi răstitrăstiți
Persoana a III-a/Pluralrăsteascăsă fi răstitar răstiar fi răstit