a Oa - Invariabil - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Oa
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a oade

Moduri predicative pentru verbul a Oa
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi oavoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei oavei fi
Persoana a III-a/Singulara va oava fi
Persoana I/Pluralam vom oavom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți oaveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor oavor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi oaaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai oaai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar oaar fi
Persoana I/Pluralsă fi am oaam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați oaați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar oaar fi