a Mea - Invariabil - conjugarea a II-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Mea
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a meade

Moduri predicative pentru verbul a Mea
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi meavoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei meavei fi
Persoana a III-a/Singulara va meava fi
Persoana I/Pluralam vom meavom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți meaveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor meavor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi meaaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai meaai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar meaar fi
Persoana I/Pluralsă fi am meaam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați meaați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar meaar fi