a Mata - Pronume - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Mata
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a matamatalematalematade mata

Moduri predicative pentru verbul a Mata
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam matavoi matavoi fi mata
Persoana a II-a/Singularai matavei matavei fi mata
Persoana a III-a/Singulara matava matava fi mata
Persoana I/Pluralam matavom matavom fi mata
Persoana a II-a/Pluralați mataveți mataveți fi mata
Persoana a III-a/Pluralau matavor matavor fi mata
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi matamataaș fi mata
Persoana a II-a/Singularsă fi mataai mataai fi mata
Persoana a III-a/Singularsă fi mataar mataar fi mata
Persoana I/Pluralsă fi mataam mataam fi mata
Persoana a II-a/Pluralsă fi mataați mataați fi mata
Persoana a III-a/Pluralsă fi mataar mataar fi mata