a Loga - Formă unică - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Loga
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a logade

Moduri predicative pentru verbul a Loga
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi logavoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei logavei fi
Persoana a III-a/Singulara va logava fi
Persoana I/Pluralam vom logavom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți logaveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor logavor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi logaaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai logaai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar logaar fi
Persoana I/Pluralsă fi am logaam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați logaați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar logaar fi