a Late - Substantiv feminin - conjugarea a III-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Late
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a de

Moduri predicative pentru verbul a Late
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularlațeleam voi voi fi
Persoana a II-a/Singularlațelorai vei vei fi
Persoana a III-a/Singulara va va fi
Persoana I/Plurallațeloram vom vom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți veți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor vor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi aș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai ai fi lațe
Persoana a III-a/Singularsă fi ar ar fi
Persoana I/Pluralsă fi am am fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați ați fi lațe
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar ar fi