a Laia - Formă unică - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Laia
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a lăiade

Moduri predicative pentru verbul a Laia
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi lăiavoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei lăiavei fi
Persoana a III-a/Singulara va lăiava fi
Persoana I/Pluralam vom lăiavom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți lăiaveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor lăiavor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi lăiaaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai lăiaai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar lăiaar fi
Persoana I/Pluralsă fi am lăiaam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați lăiaați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar lăiaar fi